T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ardahan’da Tarım Sigortası Toplantıları Yapıldı

Yayın Tarihi : 7.11.2019

      İl Müdürlüğümüz ve TARSİM işbirliğinde, Ardahan'ın tüm ilçelerinde üreticilere yönelik tarım sigortası konulu tanıtım toplantıları düzenlendi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek köy ve işletme ziyaretleri ile üreticilere ve yetiştiricilere tarım sigortasının faydaları anlatılmaya devam edecek.

      Üreticiler, yetiştiriciler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin de katılarak, yoğun ilgi gösterdiği tanıtım toplantılarında, son yıllarda zirai faaliyetlerde, dolu, fırtına ve sel-su baskını gibi meteorolojik afetlerin, hayvancılıkta ise hastalık ve çeşitli risklerin arttığına dikkat çekildi. Sigortanın tarımsal üretimin mutlak bir parçası haline gelmesi gerektiği vurgulanarak, üreticilere ve yetiştiricilere Devlet'in sağladığı ve bazı branşlarda %67'ye ulaşan prim desteğinden faydalanmaları ve tarım sigortalarını mutlaka yaptırmaları konusunda çağrıda bulunuldu.


      Ardahan'da büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı belirtilirken, yetiştiricilerin sigorta yaptırmak için öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kayıt sistemine işletme ve büyükbaş hayvan kaydı yaptırmaları ya da mevcut kayıtlarını güncellemeleri gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca sigorta yaptırılırken, poliçe ile eklerinin mutlaka okunması, teslim alınması, acente yetkililerinden poliçenin kapsamı ve hasar anında yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesi ve anlaşılmayan noktaların danışılmasının önem taşıdığına dikkat çekilerek, bereketli ve hasarsız bir üretim sezonu temennisinde bulunuldu.