T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığımız ve AKAKP Heyetinden İl Müdürlüğümüze Ziyaret

Yayın Tarihi : 14.9.2017

Şehrin ekonomisinin can damarı olan hayvancılık sektörünün en temel yapı taşı olarak gördüğümüz hayvan pazarı;  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bünyesinde yürütülmekte olan  AKAKP (Ardahan, Kars ve Artvin Kalkınma Projesi) yatırım programı kapsamında 7.297.980,00 TL yatırımla 2.370 Büyük Baş, 1080 Küçük Baş kapasiteli 28.000 metre kare alana inşa edilmiştir. Bölgenin ve Türkiye’nin Hayvancılık Sektöründe en modern yapılarından biri olan Ardahan Modern Entegre Hayvan Pazarı 24.05.2015 tarihinde hizmete açılarak halkımıza hizmet vermekte ve İlin hayvancılık sektöründe cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlamaya devam etmektedir. Yapımının tamamlanmasının ardından Modern Entegre Hayvan Pazarı İlin kamu otoritelerinden biri olan Ardahan Belediyesine devredilmiş ve Ardahan Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Bakanlığımız Daire Başkanlarından Bekir Sıtkı ÖZBEK ve  Birleşmiş Milletler Türkiye temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano  başkanlığında Gıda Tarım Hayvancılığı Kars İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Dış Kaynaklı Projeler Birim Sorumlusu Saliha AKBAŞ, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Seher ALACACI, Program Müdürü Pelin RODOPLU, Bölge İdarecisi Ertunç YARDIMCI, İnşaat Mühendisi Güray BALABAN ve Umur Sedat ÖRKMEZ, Ziraat Mühendisi Mahmut SEVGİ, Proje Asistanı Ebru OKUTAN, İletişim Danışmanı Sıla ALICI’dan oluşan heyet 12.09.2017 tarihinde Ardahan İline gerçekleştirmiş oldukları saha ziyaretinde Modern Entegre Hayvan Pazarını ziyaret ederek faaliyetleri yerinde incelemiş ve Hayvan Pazarının işleyişi hakkında bilgi almışlardır. Heyetin saha ziyaretine Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Dr.Turgay ŞİŞMAN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü V. Ramazan NERGİZ, İl Müdürlüğümüz personelleri ve Ardahan Belediyesi Modern Entegre Hayvan Pazarı yetkilisi Veteriner Hekim Özcan ÇINAR eşlik etmiştir.

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano İlin Lokomotif Sektörlerinden biri olan hayvancılık sektörüne yapılan bu yatırımın ilin ekonomik sürdürülebilirliğinin sağlanmasında önemli bir kalkınma fırsatı olarak değerlendirilmelidir diyerek beğenilerini sunmuştur.

Saha Ziyaretinin ardından İl Müdürümüz Dr.Turgay ŞİŞMAN’ın makamında misafir ettiği heyet AKAK Projesi kapanışı sonrası izlenilecek yol ve sonraki süreçte gerçekleştirilecek olan faaliyetler hakkında bilgilendirme toplantısı yaparak ziyaretlerini sonlandırmışlardır.