T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

En İyi Süzme Bal, Petek Bal Ve En İyi Ana Arı Yetiştiriciliği Yarışması

Yayın Tarihi : 14.9.2017

İlimizde '' 16. Ulusal Kültür ve Bal Festivali'' kapsamında düzenlenen  En İyi Süzme Bal ve En İyi Petek Bal yarışmasında dereceye giren üreticilerin belirlenmesi için oluşturulan komisyon Tarımsal Veriler Şube Müd.V. Sibel KAYA, Kırsak Kalkınma ve Örgütlenme  Şube Müdürlüğünden Ziraat Teknikeri Ensar TOKSOY, Kafkas Arısı Üretim ve Gen Merkezi Müdürlüğünden Veteriner Hekim Yusuf SERT, Ardahan Arı Yet. Bir. Bşk. İlham EVLİYAOĞLU, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şb. Müd. V. Kenan TURAN' ın başkanlığında İl Müdürlüğümüzde 21/08/2017 tarihinde toplanarak üzerinde gizli olarak verilmiş kod numaraları bulunan balları laboratuvar analiz sonucu(nem) tat, koku, renk, akışkanlık, süzüm kalitesi, petek ağırlığı dikkate dereceye girenler belirlenmiştir. Gizli olarak belirlenen kod numaraları Ardahan Belediye Başkanlığında düzenlenen toplantıda huzurda açılarak dereceye giren yetiştiriciler belirlenmiştir.

En İyi Ana Arı Yetiştiriciliği yarışmasında dereceye girenlerin belirlenmesi amacıyla İl Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Teknikeri Ensar TOKSOY başkanlığında, Kafkas Arısı Üretim ve Gen Merkezi Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Nuh KARACIBIK ve Ardahan Arı Yet. Birliğinden Arıcılık Teknikeri Barış BAYTÖRE' nin yarışmaya müracaat sahibi yetiştiricilerin işletmelerinde yerinde yapılan inceleme sonucu dereceye girenler belirlenmiştir.

16. Ulusal Kültür ve Bal Festivali süresi içerisinde festival alanında İl Müdürlüğümüze ait standa yarışmaya katılan ballar sergilenmiş ve tadım için vatandaşlara ikram edilmiştir.

Dereceye Girenler Yetiştiriciler

Süzme Bal

1.75.SB.22 İsmet YILDIZ

2.75.SB.23 Nevin SURAL

3.75.SB. 11 Ersin BOZKURT

 

Petek Bal

1.75.PB.09 Ersin BOZKURT

2.75. PB.03 Halil İbrahim ÇUKURÇAYIR

3.75.PB.02  Henis BALLIKAYA

 

Ana Arı

1.  Kemal BOZKURT

2.   İsmet YILDIZ

3.   Gürbüz BALLIKAYA