T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI ÇILDIR GÖLÜ’NÜ YAVRU SAZANLAR İLE BULUŞTURUYOR

Yayın Tarihi : 29.7.2017

​Bakanlığımız; ülkemiz su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin; korunması, sürdürülebilir kullanımı gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanması  sorumluluğu ile ihtiyaç duyulan çalışmaların yapılmasını sağlamaktadır.

Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında  olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle  zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla 2016 yılında "Su Kaynaklarının  Balıklandırılması  Projesi"  uygulamaya konulmuştur.

Ülkemiz su kaynaklarına  2006-2016 yılları arasında; 5.000 adet karadeniz alabalığı, 10.000 adet mersin balığı, 50.000 adet kalkan balığı ve 49.810.000 adet sazan yavrusu  bırakılmıştır. Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesislerinde 2017 yılında üretilen 5 milyon sazan balığı yavrusundan İl Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda 50.000 adet yavru balık 22.07.2017 tarihinde Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünde görevli teknik ekip eşliğinde Antalya ilinden getirilerek, ilimizdeki Çıldır Gölü'ne bırakılmıştır.

Bu kapsamda, beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığına bağlı olduğundan, bırakılan bu yavruların gelişebilmesi için balıkçılıkla uğraşanlara ve köylülerimize önemli görevler düşmektedir. Böylece balık yoğunluğu önemli derecede artacak ve göllerimizdeki balık popülasyonunun sürdürülebilmesi ve canlı tutulması sağlanacaktır.  İlimizde av yasağı sezonu olan 15 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arasında ve 40 cm'den küçük balıklar avlanmamalı, bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bu konudaki hassasiyeti siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz.

 

Gelecek yıllarda yeni türlerin su kaynaklarımıza bırakılması sağlanacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.