T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ARDAHAN-KARS-ARTVİN KALKINMA PROJESİ KAPSAMINDA “POSOF İLÇESİNDE KADINLARA YÖNELİK ÖRNEK KUŞBURNU MARMELAT İŞLİĞİ KURULUMU MALZEME DAĞITIMI"

Yayın Tarihi : 24.7.2017

Posof ilçesindeki kadın çiftçiler kışa hazırlık ve hane beslenmesine katkı amacıyla doğada yetişen kuşburnu meyvelerini toplayıp marmelatta dönüştürmektedirler.

Çiftçilerimizin kendi imkânları ve geleneksel yöntemler ile yaptıkları kuşburnu marmeladını daha sağlıklı bir ortamda ve daha kısa sürede üretebilmeleri için Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi olarak Posof İlçesi Türkgözü, Süngülü ve Günlüce köylerine Kuşburnu ezme eleme, presleme makinası(Her köye 1’er adet), 50 Lt’lik Kaynatma Kazanı (Her köye 2’şer adet),20 Lt’lik Kaynatma Kazanı (Her köye 2’şer adet), Kavanoz (Her köye 500 adet) alımı yapılmıştır.

Alımı yapılan malzemeler Posof İlçesi Kaymakamı Enver YILMAZ, GTHB Ardahan İl Müdür Yardımcısı Vekili Sibel KAYA, GTHB Posof ilçe Müdürü Nihat YILMAZ ve muhtarların katıldığı bir törenle kadın çiftçilerimize teslim edilmiştir.

Makinalar köy ortak kullanım alanına kurulacak, İlçe Müdürlüğü personelleri tarafından “Makinelerin kullanımı ve Gıda Hijyeni’’ konularında eğitimler verilecektir. Ayrıca işliklerden sorumlu kadınlar görevlendirilerek kavanoz dağıtımını yapılacaktır.