14.9.2018 / Gösterim Sayısı : 151

Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Arı Yetiştiriciliği ile Bal Üretimi ve Arı, Polen vb. Arı Ürünleri Üretimi Projelerine Ait Malzeme Dağıtımı Yapıldı.

#Genç Çiftçi Arıcılık

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, Genç Çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan "Genç Çiftçi Projesi” 2018 yılı için  ilimizde Arıcılık projesi konusunda hibe desteği almaya hak kazanan toplamda 26 çiftçimiz  (Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi projesinden yararlanan 25 çiftçi, Arı Sütü, Ana Arı, Polen vb. Arı Ürünleri Üretimi projesinden yararlanan 1 çiftçi) bulunmaktadır. Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü’nde Sayın Vali Mehmet Emin BİLMEZ ve Kurum Amirlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen programda Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) arasında imzalanan Protokole bağlı olarak 30.000 TL değerindeki arıcılık malzemeleri Ardahan Arıcılar Birliği yetkilileri ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından çiftçilerimize teslim edilmiştir.

Programda konuşan Ardahan Valisi Sayın Mehmet Emin BİLMEZ bölgenin temel geçim kaynağının, Hayvancılık, Arıcılık ve Turizm olduğunu belirterek Arıcılıkta kazancın istenilen seviyeye ulaşması için ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde çalıştıklarını dile getiren BİLMEZ, şunları kaydetti:

"Allah sadece bu bölgeye has Kafkas arısını ve çiçeği bizlere bahşetmiştir. Bunun değerini bilip, bunu ekonomiye kazandırmamız lazım. Ardahan'da artık bal paketlemede yapılıyor. Bu arıcılar için önemli bir talepti. Türkiye'de tek tescilli bal, bizim balımızdır. Bu nedenle el ele verip bu markamızı geliştirmek ve muhafaza etmek gerek. Artık aile işletmelerinden modern işletmelere geçilmesi gerekiyor."Devletin tarıma büyük destek sunduğunu anlatan Bilmez, sadece Ardahan'a son bir yılda 61 milyon lira hibe desteğinin verildiğini ifade etti.

 Tarım ve Orman İl Müdürü Ertan AĞTÜRK  proje ile ilgili teknik bilgi vererek, söz konusu desteğin 2016'dan bu yana devam ettiğini söyledi. İlimizde 2016 yılında 31 Genç çiftçiye 40 Arılı kovan ve arıcılık malzemesi  2017 yılında   27   Genç çiftçiye 40 Arılı kovan ve arıcılık malzemesi   2018 yılında 25 adet genç çiftçimiz arı yetiştiriciliği ve bal üretimi  ve 1  adet genç çiftçimiz de ana arı, arı sütü vb arı ürünleri üretimi konulularında  destek almaya hak kazandığını belirterek söz konusu desteğin bölgemize ve çiftçilerimize hayırlı olması konusunda temennilerde bulundu.''