7.5.2018 / Gösterim Sayısı : 182

3. Yerel Tohum Buluşması Şanlıurfa’da gerçekleştirildi

#3.Yerel Tohum Buluşması

            Şanlıurfa'da Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendi  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA'nın teşrifleri ile Yerel Tohum Buluşmasının üçüncüsü gerçekleştirildi.

          Yerel tohumlarımızın korunması amacıyla ilki İzmir'de, ikincisi Samsun'da gerçekleştirilen Yerel Tohum Buluşmasının üçüncüsü Şanlıurfa'da GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlendi.  İl Müdürlüğümüzü temsilen İl Müdürü V. Ertan AĞTÜRK, Bitkisel Üretim Şube Müdürü V. Özge ERTEMUR, Ziraat Mühendisleri Uğur TOSUN,  Esra Çakır ÖZKAYA ve kadın çiftçilerimiz etkinliğe katıldı.

              Etkinlikte İl Müdürlüğümüz tarafından açılan stantta İlimiz Yerel tohumları sergilendi. Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA standımızı ziyaret etti. İlimize ait yerel tohumların sergilendiği standımız katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

 

             Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi toprak ile tohumun birbirinin ayrılmaz parçası olduğununa vurgu yaparak; "Tohum toprağa emanettir, her ikisi de milli servetimizdir. Bu bilinci ne kadar yaygınlaştırır, ata tohumlarımıza ne kadar sahip çıkarsak yeni nesillerin geleceğini de o kadar garanti altına almış oluruz. Tohum meselesi stratejik bir konudur. Bir ülkenin tohum ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın kendi kendine karşılayabilmesi, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Öte yandan temiz tohum, sağlıklı hayat zincirinin ilk halkasıdır. Tohum iyi, sağlıklı ve temiz olursa, beslenme de sağlıklı olur. Tohumculuk sektöründe iyi örgütlenirsek, uluslararası tohumculukta da söz sahibi oluruz. Her alanda kendi milli yol haritasını çizen Türkiye, inşallah bu alanda da hedeflerine ulaşacaktır." diye konuştu.

 

             Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref FAKIBABA, son on yılda sertifikalı tohum, fidan ve fide kullananlara ve üreticilere toplam 1,7 milyar lira destekleme ödemesi yaptıklarını belirtti.

 

           Anadolu coğrafyasının biyolojik bakımdan insanlığa önemli fırsatlar sunduğunu dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref FAKIBABA, "Yerel tohumlarımızın korunması amacıyla gerçekleştirdiğimiz Yerel Tohum Buluşmasının üçüncüsünü Emine Erdoğan Hanımefendi'nin teşrifleriyle Şanlıurfa'mızda düzenliyoruz. Bu projeye teşvik ve destekleri için Saygıdeğer Hanımefendi'ye şükranlarımı sunuyorum. Tarım bir tohum gibi hem geçmişimizin genlerini bünyesinde taşıyor, hem de bugünümüz ve geleceğimize yön veriyor. Bu amaçla tarıma, toprağımıza ayrı bir önem veriyoruz. Bu projeyle öncelikli olarak yerel tohumların korunmasını ve çoğaltılarak üreticilerimize ulaştırılmasını amaçlıyoruz. TAGEM ve TİGEM tarafından çoğaltılacak tohumları talep eden çiftçilerimize ulaşmasını sağlayacağız. Ülkemiz için güçlü, istikrarlı, üretken ve rekabetçi bir tohumculuk sektörü hedefliyoruz. Yerel çeşitler adıyla, tadıyla bize emanettir. Bu emanete sahip çıkmak, tohumlarımızı koruyarak geleceğe taşımak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimini 7 kat artırarak 2017'de 1 milyon 50 bin tona çıkardık. Bugün artık Türkiye tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 79 ülkeye tohumluk ihracatı yapıyoruz" dedi.

''