12.12.2017 / Gösterim Sayısı : 250

ARDAHAN İLİ TARIM SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

#12.12.2017 Bakan FAKIBABA Ziyareti

Toplantı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Ardahan Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan ATALAY, Kars Milletvekili Dr. Yusuf Selahattin BEYRİBEY, Iğdır Milletvekili Nurettin ARAS, Ağrı Milletvekili Cesim GÖKÇE, Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ, Kars Valisi Rahmi DOĞAN, Iğdır Valisi Enver ÜNLÜ, Ağrı Valisi Süleyman ELBAN, Ardahan Üniversitesi Rektörü Dr. Mehmet BİBER,  Ardahan Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY, Tarım Reformu Genel Müdürü Abdullah Burak KESER, Hayvancılık Genel Müdür Yrd. Salih ÇELİK, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yrd. Resul DURMAZ, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yrd. Veli GÜLYAZ, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Tahakkuk Koordinatörü Cihan KARAHAN, Et ve Süt Kurumu Daire Başkanı Mustafa Sami CÜCELOĞLU, Ardahan Ak Parti İl Başkanı Yunus BAYDAR, Kars Ak Parti İl Başkanı Adem ÇALKIN, Iğdır Ak Parti İl Başkanı Ahmet TUTULMAZ,  Ağrı AK parti İl Başkanı Abbas AYDIN, Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür V. Turgay ŞİŞMAN, Kars İl Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Iğdır İl Müdürü Özkan YOLCU, Ağrı İl Müdürü Kenan ENGİN, Ardahan ve Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve tarım ve hayvancılık ile alakalı konukların katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsünde kılınan Cuma namazının ardından basın açıklamasında bulundu. ABD Başkanı Donald TRUMP’ ın Kudüs açıklamasına tepki gösteren Bakan FAKIBABA “ABD Başkanı Donald TRUMP’ ın hukuksuz Kudüs açıklaması insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu bölgemizde barış ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır” dedi.

Bakan FAKIBABA daha sonra Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezini ziyaret etti. Kurumda incelemelerde bulunan Bakan FAKIBABA Kafkas arısının ürettiği Ardahan balının üretimine dikkat çekerek kurumun daha kapsamlı bir üretim tesisi haline gelmesinin önemli olduğunu söyledi.

Bakan FAKIBABA incelemelerinin ardından Kongre Caddesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Esnafla sohbet eden Bakan FAKIBABA işlerin nasıl olduğunu sordu, hayırlı işler temennisinde bulundu. Esnaf ziyaretinin ardından Ardahan Valiliğini ziyaret eden Bakan FAKIBABA şeref defterini imzaladı. Sayın Bakanımıza Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ tarafından Damal bebeği hediye edilmesi sonrası Sayın Bakanımız Valilik Toplantı salonunda Sivil Toplum Kuruluşları buluşmasına katıldı. Sayın Bakanımız başkanlığında gerçekleştirilen buluşmada STK temsilcilerinin sorun ve taleplerini dinleyen Bakan FAKIBABA toplantı yapmadaki amaçlarının Ardahanlı çiftçilerin, üreticilerin, esnafların ve STK’ ların taleplerini dinleyerek çözüm üretmek olduğunu kaydetti.

Bakan FAKIBABA daha sonra Ardahan Üniversitesinde Bölge Valileri ve Bölge Milletvekillerinin de katıldığı ortak akıl toplantısına katıldı. Toplantıda Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bölgenin gelişmesine katkı sunacak projeler ve yapılabilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Geceyi Ardahan da geçiren Bakan FAKIBABA 09.12.2017 tarihinde Göle İlçesinde bir takım ziyaret ve incelemelerde bulundu. Göle İlçesinde bulunan ve Bakanlığımıza ait olan TİGEM İşletmesinde İncelemelerde bulunan Bakan FAKIBABA mandıra işletmeleriyle toplantı gerçekleştirmesi ardından İlimizden ayrılmıştır.
''